گفت‌وگو با محسن فرجی نویسنده و روزنامه‌نگار

سایر محمدی (روزنامه ايران): «جغرافیای اموات» سومین مجموعه داستان محسن فرجی است که مهرماه امسال از سوی نشر آموت منتشر شد و در کمتر از دو ماه به چاپ دوم رسید. نویسنده در این اثر جدال خاطرات و فراموشی را دستمایه‌ای برای نوشتن قرار داده، ضمن اینکه نیم نگاهی به مسائل و دغدغه‌های امروز جامعه دارد. محسن فرجی متولد 1351 تهران، فارغ التحصیل روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران است و نخستین مجموعه داستان خود را تحت عنوان «یازده دعای بی استجابت» توسط نشر ماریه در سال 79 به بازار عرضه کرد و «چوب خط» نام دومین مجموعه وی توسط نشر قطره در سال 85 منتشر شد. به‌ مناسبت تجدید چاپ «جغرافیای اموات» با محسن فرجی از استعدادهای نسل امروز نویسندگان به‌گفت‌وگو نشسته‌ایم.

 

آقای فرجی داستان‏های کتاب شما فضایی تلخ دارند، اما به نظر می‏رسد که خوانندگان کمابیش از آنها استقبال کرده‏اند و این تلخی مانعی برای خوانده شدن داستان‏ها نشده است. چطور این اتفاق افتاده؟

اگر این اتفاق افتاده باشد، شاید به این دلیل بوده که تلاش کرده‏ام فضای تیره و تاریک داستان‏ها را با روایتی سرخوشانه و بازیگوشانه به مخاطب ارائه کنم. در واقع خیلی مراقب بودم داستان‏های کتاب با زنجموره و ناله روایت نشوند که برای رسیدن به این فضا هم چشم‏اندازم سه نویسنده بودند: کورت ونه گات، ریچارد براتیگان و دونالد بارتالمی. به داستان‏های این نویسندگان نگاه کنید؛ اوج فاجعه را در کمال خونسردی بیان می‏کنند؛ به قول دوست مشترک من و شما، زنده‏یاد شهرام شیدایی، «خندیدن در خانه‏ای که می‏سوخت». انگار مفهوم و روح رندی که متعلق به ادبیات و عرفان کهن ماست، با یک فاصله زمانی و مکانی خیلی عجیب و بعید در این نویسندگان حلول کرده است که این طور می‏توانند با رندانگی به دنیا نگاه کنند و هر چیز را به ریشخند بگیرند؛ موضوعی که ادبیات ما هم خیلی به آن احتیاج دارد، اما تا به حال سایه سنگین نویسنده‏ای به نام صادق هدایت، کمتر اجازه داده است به این سرخوشی در روایت برسیم. به نظرم دیگر زمان آن رسیده است که از زیر سایه هدایت بیرون بیاییم و داستان‏هایی روشن و سبکبال بنویسیم که مخاطب را دلزده نکند. البته منظورم این نیست که سفیدنمایی دروغین داشته باشیم و واقعیت‏ها را نادیده بگیریم. اتفاقاً واقعیات تاریخی ما خیلی خوشایند و شیرین نیستند و منظور من، سرخوشی و سبکبالی در روایت همین تلخی‏ها و ناکامی‏هاست. البته در ادبیات عامه‏پسند ما این سرخوشی وجود دارد که ربطی به موضوع بحث ما ندارد.

با توجه به اینکه کتاب شما هم خیلی زود به چاپ دوم رسید، می‏توان گفت به ادبیات عامه‏پسند نزدیک شده‏اید؟ مخصوصاً که بحث روایت بازیگوشانه و غیرغمگین را هم مطرح کردید که هم در کتاب شما و هم در این نوع ادبیات دیده می‏شود. امیدوارم این مقایسه باعث دلخوری نشود.

نه، دلخور نمی‏شوم اگر که کارم با ادبیات عامه‏پسند مقایسه شود. اما «جغرافیای اموات» عامه‏پسند نیست؛ چون اساساً این نوع ادبیات، در قالب رمان تولید و منتشر می‏شود، نه داستان کوتاه. از سوی دیگر هم رمان‏های عامه‏پسند، مبتنی بر روایت‏ها سرخوشانه نیستند، بلکه اتمسفرشان شاد و به عبارتی دقیق‏تر هپروتی و با یک سرخوشی غیرواقعی است. با این حال، اگر ما مخاطب جدی‏تری در میان عامه مردم داشتیم که پسند و سلیقه بهتری داشتند، من واقعاً دلم می‏خواست عامه‏پسند می‏بودم. در همین کتاب هم سعی کردم مخاطب را خیلی نخبه و فرهیخته نبینم تا هر کسی که اندک علاقه‏ای به داستان دارد، بتواند با قصه‏ها همراه شود. اساساً یکی از دلایلی که سعی کردم اتفاقات غمناک، خیلی با آه و ناله روایت نشوند، همین بود.

به همین دلیل هم است که مثلاً در داستان «گنجشک» مرگ مرد آواره داستان اگرچه اندوهبار است، اما باعث شکفتگی و تولد دوباره شخصیت اصلی قصه می‏شود. درست است؟

دقیقاً. البته من فقط به همین سرخوشی در روایت بسنده نکردم، بلکه تلاش کردم از راه‏های دیگر هم به مخاطب نزدیک شوم. یکی از این طریق که درونمایه داستان‎ها خیلی شخصی و خصوصی نباشد و دایره خوانندگان بیشتری را دربر بگیرد. دوم هم با قصه گفتن. یعنی تلاش کردم داستان‏ها قصه داشته باشند تا مخاطب با آنها همراه شود. البته این تلاش من بوده، اما اینکه چقدر به بار نشسته یا نه، باید خواننده کتاب پاسخ بدهد.

ولی به نظر می‏رسد داستانی مثل «ساده‏ها» خیلی شخصی است و بن‎مایه‏اش از خاطرات و تجربیات شما شکل گرفته.

شاید شکل روایت این داستان و اینکه شخصیت اصلی آن دارد به شیوه اول شخص بخشی از خاطراتش را بیان می‏کند، شما را به این نتیجه‎‌گیری رسانده است. اما به نظرم موضوعاتی مثل مستبد بودن پدران یا ناتوانی در «نه» گفتن، از موضوعاتی به شمار می‏روند که خیلی از مخاطبان با آنها درگیر بوده‏اند و هستند. یعنی اگر هم شخصی باشند، با خوانندگانی مشترکند. اساساً بگذارید اعتراف کنم که چون تخیل من خیلی قوی نیست، اکثر داستان‏های کتاب، خاطرات خودم هستند که به شکلی کولاژگونه کنار هم قرار گرفته‏اند. با این توضیح که منظورم از خاطرات، الزاماً تجربیات شخصی خودم نیست، بلکه شامل همه دیده‏ها و شنیده‏ها و خوانده‏هایی است که بخش عمده‎اش متعلق به دیگران است و من فقط آنها را خوانده یا شنیده‏ام. این خاطرات هم از میان موضوع‌ها انتخاب شده‏اند که حداقل برای بخشی از جامعه آشناست.

شما تا به اینجای گفت‌و‌گو بیشتر روی روایت در داستان‏ها تأکید و تکرار کرده‏اید. پرداختن بیش از حد به این مقوله باعث نشده که به موضوع مهمی مانند زبان در داستان کم‏توجه باشید؟ مخصوصاً که به دلیل روزنامه‏نگار بودن شما نثر داستاندر قصه‏هایی مثل «دیوار آرزوها» و «پرنده نامرغوب» ژورنالیستی شده است.

خیلی منظورتان را از نثر ژورنالیستی نمی‏فهمم. اما پیش از اینکه پاسخ سؤالتان را بدهم، اجازه بدهید به یک سوءتفاهم تاریخی اشاره کنم؛ مدت‏های مدید، بخصوص در دهه هفتاد باب شده بود که زبان داستان باید فخیم و پیچیده باشد تا به ادبیت قصه افزوده شود. به مجموعه‏داستان‏هایی که در آن دهه منتشر شده‏اند، نگاه کنید؛ اکثراً یک داستان به زبان آرکائیک دارند. اما خوشبختانه این سوءتفاهم تا حدود زیادی برطرف شده و حالا اکثر نویسندگان به این نتیجه رسیده‏اند که نثر نباید الزاماً پیچیده و فخیم باشد، بلکه در درجه اول باید پاکیزه و بعد در خدمت داستان باشد. اصلاً مگر ما ادبیات غرب را به زبان اصلی می‏خوانیم؟ شما داستان‏های بزرگان ادبیات را ببینید؛ از ارنست همینگوی و شروود اندرسن گرفته تا همین خانم آلیس مونرو. می‏بینید که حداقل در ترجمه داستان‏هایشان زبان خاص و عجیب و غریبی دیده نمی‏شود، بلکه توصیفات و تشبیهات درخشان، فضاسازی‏های قدرتمند و دیالوگ‏های متناسب با شخصیت‏ها و البته جهان‎بینی و عمق نگاه انسانی آنهاست که داستان‏هایشان را خاص و ممتاز کرده است.

از بحث نثر و زبان که بگذریم، موضوع دیگری که می‏توان به آن پرداخت، درونمایه داستان‏هاست. به نظر می‏رسد در سه مجموعه‏داستان شما تغییر و تحولی جدی دیده می‏شود؛ کتاب «یازده دعای بی‏استجابت» داستان‏هایی خیلی شخصی با نثر شاعرانه داشت، اما با مجموعه‏داستان «چوب‌خط» از آن لاک شخصی درآمدید و دو مقوله مشکلات زنان و آسیب‏های جنگ برایتان پررنگ شد. حالا هم که با مجموعه‏داستان «جغرافیای اموات» حتی از فضای «چوب خط» فاصله گرفته‏اید و مسائل و موضوع‌های اجتماعی برایتان مهم‏تر شده است. این مسیر چگونه طی شده است و چرا برای این کتاب، داستان‏هایی را نوشتید و منتشر کردید که اجتماعی‏تر باشند؟

راستش موقع نوشتن به هیچ کدام از اینها فکر نمی‏کردم که داستان‏ها چه حال و هوا یا درونمایه‏ای داشته باشند، بلکه فقط به خود نوشتن فکر می‏کردم. اساساً به نظرم، دیدگاه‏ها و علایق و سلایق و دغدغه‏های نویسنده پشت سرش قرار دارند، نه جلو رویش. در واقع، او نمی‏تواند موقع نوشتن به آنها فکر کند، بلکه مانند ذخیره‏ای هستند که داردشان و بدون اینکه به آنها نگاه کند، دست می‏کند و از این ذخیره چیزی بیرون می‏کشد. اما اینکه داستان‏های این سه کتاب، فضاهای متفاوتی دارند، به این هم برمی‏گردد که زمان زیادی از انتشار «یازده دعای بی‏استجابت» تا چاپ «جغرافیای اموات» گذشته است. نخستین کتاب من سال 79 منتشر شده، دومی‏اش که «چوب‌خط» باشد، مربوط به سال 85 است و «جغرافیای اموات» هم که در سال 95 به چاپ رسیده است. طبیعتاً در فاصله این 15- 16 سال خود آدم این قدر تغییر می‏کند که در داستان‏هایش هم نمود داشته باشد. این نکته را هم باید حتماً عنوان کنم که وقتی مجموعه‎داستان اولم یعنی «یازده دعای بی‏استجابت» منتشر شد، آقای علی‏اصغر شیرزادی نقد مفصلی روی آن نوشت. ایشان در جایی از نقد خود این موضوع را مطرح کرده بود که چرا فضای داستان‏ها این قدر شخصی و بی‏اعتنا به فضای اجتماع و بیرون است. این نقد صریح و درست، واقعاً برای من مثل یک شوک عمل کرد و باعث شد خیلی جدی‏تر به جهان داستان‏هایم فکر کنم. البته طبیعتاً این طور نشد که بگویم خب، از حالا می‏نشینم و داستان‏های اجتماعی می‏نویسم، بلکه این رویکرد به مرور در من درونی شد، اما جرقه‏اش را آقای شیرزادی زد. به همین خاطر، دلم می‏خواهد همین جا از این نویسنده پیشکسوت یک تشکر ویژه کنم.

بازتاب این دغدغه‏های اجتماعی را در داستان‏های «جغرافیای اموات» به وضوح می‏توان دید، بخصوص در داستان‏های «دیوار آرزوها» و «یک پرنده نامرغوب». برای اینکه این داستان‏ها به یک گزارش اجتماعی تبدیل نشوند، چه کردید؟

به موضوع جالبی اشاره کردید؛ در داستان بر خلاف گزارش، فردیت و جهان درونی‏ آدم‏ها خیلی مهم است. من هم تلاش کردم که در داستان‏های این کتاب، ضمن توجه داشتن به مسائل امروز جامعه، از دغدغه‏ها و ترس‏ها و دلخوشی‏های فردی شخصیت‏های داستان هم غافل نباشم. اساساً در این لحظه، داستان خوب برای من داستانی است که از آمیزه فرد و اجتماع شکل گرفته باشد. یعنی هم به روان آدم‏ها بپردازد و هم به روح جامعه‏ای که همان آدم‏ها شکلش داده‏اند. باز هم تأکید می‏کنم که اینها فقط تلاش‏های من بوده است، اما میزان توفیق یا عدم توفیق در هر موضوعی که صحبتش را کردیم، طبیعتاً به رأی و نظر خوانندگان برمی‏گردد.

 

آموت در آپارات

آموت در شبکه های اجتماعی

 

دانلود کتابنامه آموت

کتابفروشی آموت

 

تمامی حقوق مطالب محفوظ است 2019© طراحی شده بوسیله کتابدار

جستجو