روایت محمدعلی علومی از «قصه اساطیر»/ بازخوانی هزارویک شب

کتابی تازه از محمد علی علومی با عنوان «قصه اساطیر» روانه بازار کتاب شد.

به گزارش خبرنگار مهر، نشر آموت اثری تازه از محمد ‌علی علومی را با عنوان «قصه اساطیر» منتشر کرده است که به بررسی و توضیح داستان هزار و یک‌شب و قصه‌های ایرانی بر مبنای اسطوره‌ها می‌پردازد. 

این اثر که در قالب دو کتاب در یک مجموعه گردآوری شده است؛ در بخش اول به تحلیل و بررسی کتاب قصه‌های هزار و یک‌شب پرداخته و در بخش دوم به بررسی رابطه میان قصه‌های ایرانی و مبانی اساطیری آن توجه نشان داده شده‌است.

این اثر همچنین در پیوست خود چهار مقاله و نیز تصاویری درباره هزار و یک‌شب و برخی اسطوره‌های ایرانی و غیر ایرانی و فرهنگ عامه را در برمی‌گیرد.

علومی در کتاب نخست از این مجموعه به توضیحی درباره قصه‌های هزار و یک‌ شب و تحلیل و بررسی آنها پرداخته است. در ادامه نیز این کتاب سراغ رمزگشایی از نمادها و شخصیت‌های اسطوره‌ای این داستان رفته که در مجموع هشت مقاله مجزا را شکل می‌دهد.

در کتاب دوم اما نویسنده با درج مقدمه‌ای درباره مبانی اساطیری داستان‌های ایرانی، به بررسی قصه‌هایی از جمله «نارنج و ترنج» به روایت مردمان کرمان، «نگار»، «بی‌بی‌نگار»، «مرجان»، «میرزا مست و خمار»، «فاطیکو و سبزقبا»، «درخت شاه‌توت» و... پرداخته است که در مجموع شامل ۱۹ داستان می‌شود.

علومی در مقدمه خود بر این اثر عنوان داشته است: بحث اصلی و رویکرد این کتاب، تطبیق، بررسی و تحلیل افسانه‌های ایرانی با مبانی اساطیری است. از هزار افسان دوران هخامنشیان و اشکانیان  که منبع اصلی «هزار و یکشب» قرار گرفت تا افسانه‌های رایج در فرهنگ مردم همه مبانی اسطوره‌های قدرتمند و موثر دوران خود را بیان می‌کنند.

به گفته علومی تالیف این کتاب که بیش از ۸۰۰ صفحه حجم دارد بالغ بر هشت سال از وی زمان گرفته است.

این کتاب از سوی نشر آموت و با قیمت ۷۳ هزار تومان منتشر شده است.
https://www.mehrnews.com/news/4270528

آموت در آپارات

آموت در شبکه های اجتماعی

 

دانلود کتابنامه آموت

کتابفروشی آموت

 

تمامی حقوق مطالب محفوظ است 2019© طراحی شده بوسیله کتابدار

جستجو